WYGRANA NA LOTERII

Kościół katolicki w Lipowcu wzniesiony został z inicjatywy księdza Walentego Tolsdorfa, który na jego budowę przekazał 15 tysięcy talarów, wygranych podobno na loterii.

Z historii kościoła katolickiego w Lipowcu
Lipowiec: sklep Wrobla, szkoła oraz kościoły ewangelicki i katolicki

W 1892 r. ksiądz Tolsdorf z polecenia biskupa i w asyście 12 duchownych Dekanatu Mazurskiego, dokonał poświęcenia nowo wybudowanego kościoła. Polskie kazanie z tej okazji wygłosił ksiądz Teschner z Klebarka. Sumę w asyście księży z Wielbarka, Lesin i Klonu, odprawił ksiądz Neumann z Ramsowa. Kazanie niemieckie wygłosił ksiądz Jabłoński z Purdy. Po oficjalnych uroczystościach odbyło się w domu Vogela przyjęcie dla 22 osób. W jego trakcie ksiądz dziekan Lämmer wzniósł toast za „Apostoła Mazurów”, ks. Tolsdorfa. Kościół w Lipowcu był filią kościoła w Lesinach Wielkich. Początkowo nabożeństwa odprawiano w nim w co drugą niedzielę miesiąca. Ważniejsze uroczystości, takie jak komunie i śluby, odbywały się w Lesinach.

9 lipca 1896 r. kościół w Lipowcu konsekrował biskup warmiński Andrzej Thiel. Polskie kazanie z tej okazji wygłosił ksiądz Tolsdorf, niemieckie ksiądz Lämmer z Pasymia. Od tej pory kościół nosił wezwanie św. Walentego i św. Jakuba. W 1900 r. do kościoła dobudowano wieżę, na której zamontowano dwa dzwony. Poświęcił je ksiądz Tolsdorf. Wcześniej wybudowano obok kościoła dzwonnicę, więc po dobudowaniu wieży na msze zwoływały wiernych aż 4 dzwony. W 1902 r. wzniesiono przed kościołem ceglaną, neogotycką kapliczkę. Na jej cokole widnieje napis: „Matce Dzieci”. W czerwcu 1914 r. w Lipowcu wybuchł wielki pożar. Spaliły się 32 zagrody i stojąca przy kościele dzwonnica.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.