Znakowanie psów za pomocą małego mikroprocesora nazywamy czipowaniem. Zabieg przypomina zwykły zastrzyk, choć igła jest nieco grubsza. Znakowanie bywa pomocne w przypadku zaginięcia lub przywłaszczenia zwierzęcia pod warunkiem, że ktoś zakodowany numer odczyta specjalnym czytnikiem.

Dodaj komentarz

Kiedy na wycieczkę do naszej Przychodni zawita grupa przedszkolna, zawsze zaczynam od tego, jacy pacjenci do nas przychodzą i największe „WOW” z ust dzieci pada, kiedy mówię, że był u nas lew z cyrku, ale nie tylko. Wybór pupila może być naprawdę zaskakujący, również dla lekarza weterynarii.

Dodaj komentarz

Wraz z początkiem wiosny, pojawiły się w naszej lecznicy szczenięta. Zwierzęta niesterylizowane wchodzą w okres godowy. Coraz częściej również padają pytania na temat jak dopuścić pieska do suczki, aby doczekać się potomstwa.

Dodaj komentarz

Zbliża się wiosenny szał na odchudzanie. Trudno sobie wyobrazić, aby nasz kot zaczął ćwiczyć z własnej woli trening Ewy Chodakowskiej, ale podpowiem parę wskazówek dla właścicieli, którzy chcieliby spróbować odchudzić swojego pupila.

Dodaj komentarz

Wokół zabiegów sterylizacji zwierząt krąży wiele uprzedzeń. Najwięcej mają ich mężczyźni, których trudno przekonać, że służy to zdrowiu ich pupila.

Dodaj komentarz

Sylwestrowa noc to dla wielu naszych pupili istny koszmar. Są jednak sposoby na ograniczenie im stresu.

Dodaj komentarz

Jak co roku zbliża się gorący okres świąteczny, w radiu od listopada już słychać amerykańskie piosenki świąteczne. Myślimy o prezentach, choince, co upiec, gdzie spędzić święta, czy pójść na pasterkę. Niestety dla naszych czworonogów jest to też szalony czas.

Dodaj komentarz

Gdyby tak w poczekalni poobserwować pieski, to zdecydowana większość wnoszona jest na siłę lub ciągnięta na poślizgu razem z wycieraczką. Niejeden właściciel, aby zapakować w domu kota do transportówki, czuje się jak torreador, a po wizycie futrzak hop, wchodzi zupełnie sam.

Dodaj komentarz

Złamanie miednicy po wypadku, ostre zatrucie żeberkiem z grilla, babeszjoza - to bilans ostatnich dni w naszej lecznicy. Lato się rozpoczęło, uwaga na zagrożenia wakacyjne.

Dodaj komentarz

Zdecydowane zabójstwo dla przewodu pokarmowego psa to przyprawy, szczególnie typu wegeta, ale również sól, pieprz, czekolada, cebula, parówki, pasztet, kabanosy, zupy, sosy. Zwierzak zniesie nadgniłe mięsko, ale np. kiszona kapusta, słodycze czy wędzona makrela mogą spowodować ciężkie zapalenie trzustki.

Dodaj komentarz

Postęp dotyczy wielu gałęzi przemysłu i nauki, między innymi medycyny weterynaryjnej. Kiedyś lekarze weterynarii diagnozowali głównie zatrucia czy wściekliznę. Mój dziadek, gdy dowiedział się, że postanowiłam zostać weterynarzem był zmartwiony, bo uważał, że konia nie okiełznam, a lecząc psy nie zarobię na chleb. Dla niektórych właścicieli dbanie o zwierzę ogranicza się do karmienia czy podstawowych szczepień, dla innych osób pies czy kot to równoprawny członek rodziny.

Dodaj komentarz

W tym tygodniu przyjrzymy się kolejnym popularnym rasom psów. Pewnie wielu czytelników zaskoczy informacja, że do najinteligentniejszych należą ... pudle, a modne ostatnio i uważane za spokojne labradory, źle wychowane, mogą wykazywać agresję.

Dodaj komentarz

Z roku na rok zdecydowanie więcej właścicieli decyduje się na zakup psa rasowego. Niektórzy kierują się modą, inni zgłębiają naturę towarzysza i starają się dobrać go do swojego trybu życia.

Dodaj komentarz

Właściwe wychowanie psa to trudny proces. W tym tygodniu kilka rad dla właścicieli, jak mądrze postępować z czworonożnym pupilem, aby umiał się należycie zachowywać.

Dodaj komentarz

Pojawiający się w domu piesek to przede wszystkim nowy członek rodziny. Psy mają swój temperament, warto o tym pomyśleć przed zakupem zwierzęcia i wyborem rasy.

Dodaj komentarz

Jest parę chorób odzwierzęcych, którymi możemy się zarazić od naszych zwierzaków, jednak część osób niesłusznie popada w panikę, bo wokół tego tematu krąży wiele stereotypów. Przykładem jest toksoplazmoza. Najbardziej obawiają się jej kobiety w ciąży.

Dodaj komentarz

Jak pomóc naszemu pupilowi w przypadku zatrucia, zranienia czy zmian skórnych? W tym odcinku ciąg dalszy porad dla właścicieli czworonogów.

Dodaj komentarz

Boli łapka? Biegunka? Zraniona opuszka? To wtedy głównie sięgamy po leki z domowej apteczki. Niektóre z nich mogą być pomocne, inne trujące dla naszych pupili. Kiedy nie powinniśmy kombinować sami i po prostu zgłosić się do lekarza? Które z naszych ludzkich leków pomogą zwierzakowi?

Dodaj komentarz

Mamy okazję mieszkać w cudownym regionie Polski, gdzie czystość wód i niezwykły mikroklimat zapraszają do odwiedzin turystów z całego świata. Nie tylko Ślązakom czy warszawiakom podoba się przyroda Warmii i Mazur. W naszych trawach żyje pajęczak, który występuje u nas niezwykle licznie. Kleszcze, bo o nich mowa, przenoszą wiele groźnych chorób, a nasze psy zarażają niebezpieczną dla życia chorobą babeszjozą.

Dodaj komentarz

Kiedy wchodzi do gabinetu właściciel ze swoim pupilem czasem mam nieodpartą chęć zapytać: „A tobie kotku co dolega, na co piesku narzekasz?” Jednak najczęściej pozostaję z odpowiedziami właścicieli, z których muszę wydobyć najbardziej przydatne informacje. Czasem właściciel wstydzi przyznać się, że po prostu nie wie, jaki kolor kupy miał dzisiaj jego pies.

Dodaj komentarz