W wieku 80 lat w Gdańsku zmarł Aleksander Kołodziejczak, lekarz chirurg i samorządowiec. W latach 1990 – 2000 był wójtem gminy Szczytno.

Dodaj komentarz

W Nowy Rok, 1 stycznia po ciężkiej chorobie, w wieku 78 lat zmarł Andrzej Symonowicz. Architekt, artysta plastyk, projektant wnętrz oraz twórca tekstów kabaretowych czytelnikom „Kurka Mazurskiego” był znany jako autor felietonów z cyklu „Gawędy z niskiej grzędy”, które publikował na naszych łamach nieprzerwanie przez ponad piętnaście lat.

Dodaj komentarz

Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, otrzymał honorowy tytuł Ambasadora Kopalni Soli „Wieliczka”. To w dowód uznania jego zasług w budowaniu marki kopalni i pielęgnowaniu górniczego etosu podziemnej „Wieliczki”.

Dodaj komentarz

Czy istnieją artyści nieprawdziwi? Jest to słowo-przenośnia – określenie używane w gwarze środowiska twórców.

Dodaj komentarz

Zmarł wybitny historyk i konserwator zabytków Wiktor Knercer. Był związany z wydawanym przez Powiat Szczycieński „Rocznikiem Mazurskim” oraz współtworzył przewodnik po zabytkach Ziemi Szczycieńskiej.

Dodaj komentarz

Naroński jest autorem Księgi nauk matematycznych (1659). Dzieło to miało stanowić zasadniczy podręcznik dla polskich inżynierów wojskowych i zawierało zagadnienia: arytmetykę, miernictwo, kartografię, perspektywę, fortyfikację i budownictwo cywilne.

Dodaj komentarz

Niedawno obchodzono Dzień Nauki Polskiej (19 lutego) oraz Światowy Dzień Inżyniera (4 marca). To dobra okazja do przypomnienia fascynującej postaci Józefa Naronowicza-Narońskiego – geodety, kartografa, matematyka, architekta i inżyniera.

Dodaj komentarz

26 stycznia odszedł od nas ŚP. Artur Gruber. Miałem zaszczyt współpracować z Panem Arturem w Rejonie Dróg Publicznych w Szczytnie.

Dodaj komentarz

Stare listy, kartki pocztowe, przedmioty codziennego użytku, takie jak choćby butelki po piwie mówią często więcej o dziejach danego miejsca niż opasłe tomy historycznych monografii. Taka refleksja nasuwa się po obejrzeniu zbiorów Witolda Olbrysia, regionalisty, historyka i kolekcjonera, który od kilkunastu lat gromadzi wszystko, co wiąże się z przeszłością powiatu szczycieńskiego. - To podobno rodzaj choroby psychicznej – żartuje na temat swojej pasji, podkreślając jednak, że nie zbiera pamiątek z przeszłości tylko dla siebie, ale chętnie udostępnia je wszystkim zainteresowanym historią ziemi szczycieńskiej.

Dodaj komentarz

Listopad to miesiąc, w którym w szczególny sposób wspominamy naszych zmarłych. W ciągu minionego roku odeszło od nas wiele zasłużonych dla lokalnej społeczności osób. Dziś przypominamy ich sylwetki.

Dodaj komentarz

Czy książka Sławomira Ambroziaka „Tajemnica generała Samsonowa” będzie wkrótce czytana w Holandii? Jest na to szansa. Tłumaczenia tej historycznej publikacji na język niderlandzki podjął się Willem Riemersma, Holender, który pasjonuje się dziejami Polski, w tym Warmii i Mazur. Pracę tę wykonuje, jak sam mówi, z sercem i wielkim zaangażowaniem godnym benedyktyńskiego mnicha.

Dodaj komentarz

Sławomir Ambroziak i Witold Olbryś odbyli w lipcu podróż do ogarniętej wojną Ukrainy. Celem wyprawy było uzupełnienie materiałów do wydanej rok temu książki o generale Samsonowie. Jej autor i wydawca opowiadają „Kurkowi” jakie nastroje towarzyszą dziś Ukraińcom, jak odbierają oni Polaków i czy już przywykli do wojennej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany mu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi w działalności na rzecz bezpieczeństwa na obszarach wodnych.

Dodaj komentarz

W poniedziałek 30 maja zmarł Ludwik Narewski, były łowczy rejonowy, działacz ochotniczego ruchu strażackiego, pracownik samorządowy. Mieszkańcom powiatu najbardziej znany jest jako propagator łowiectwa. Za zasługi na tej niwie otrzymał najwyższe odznaczenie, jakie może dostać polski myśliwy – ZŁOM.

Dodaj komentarz

Spotkanie z generałem broni Waldemarem Skrzypczakiem, byłym dowódcą Wojsk Lądowych.

Dodaj komentarz

W środę 23 marca, w godzinach porannych, zmarł ksiądz arcybiskup senior Edmund Piszcz. Odszedł w 93. roku życia.

Dodaj komentarz

Andrzej Materna, obecny dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie, od samego początku jest głównym organizatorem szczycieńskich finałów WOŚP, stojąc na czele miejscowego sztabu. W rozmowie z „Kurkiem” wspomina pierwszy finał i mówi, na czym polega fenomen tej ogólnopolskiej akcji.

Dodaj komentarz

Grażyna Saj – Klocek to osoba, której czytelnikom „Kurka” nie trzeba przedstawiać. Z naszym tygodnikiem współpracuje nieprzerwanie od 1994 r. Autorka opowiadań, bloga „W naturze i kulturze”, a od blisko dwóch lat cyklu „Ale to już było ...” ostatnio wydała swoją debiutancką powieść „Jezioro wspomnień” napisaną wspólnie z synową Irminą. To historia szkolnej miłości osadzona w szczycieńskich realiach końca lat 70. Więcej nie zdradzamy, zachęcając do lektury. O powstaniu książki i relacji między teściową a synową opowiadają nam jej autorki, Grażyna Saj – Klocek i Irmina Klocek.

Dodaj komentarz

Odznaczony za szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu.

Dodaj komentarz

Była ofiarą przemocy domowej, narkomanką i alkoholiczką. Popadała w konflikty z prawem, odebrano jej dzieci. Znalazła się na dnie. W końcu trafiła do więzienia, gdzie przeszła duchową przemianę. Dziś, będąc już na wolności, chce zacząć swoje życie od nowa i pomagać ludziom, którzy tak jak ona znaleźli się w trudnej sytuacji.

Dodaj komentarz